Plánujeme dieťa a strava #1: VÝBER STRAVY

Ak plánujeme dieťa, mali by sme sa zamerať na našu stravu. Strava je dôležitým aspektom, ktorý je potrebné zohľadniť predtým ako dieťa počneme. Sme to, čo jeme, a naše dieťa bude to, čo jeme.

Ako prvé by sme si mali položiť tieto otázky:
Ako sa stravujem?
Poskytuje môj spôsob stravovania dostatočnú výživu aj pre dieťa, ktoré budem 9 mesiacov nosiť pod srdcom?
Môžem niečo vo svojom stravovaní zmeniť a zlepšiť?

S každým sústom potravy trávime celý vesmír skúseností – od slnečného žiarenia, ktoré sa vo forme fotónov zabudovalo do rastlín, od pôdy, ktorá živila rastliny, od vzduchu, ktorý na tieto rastliny pôsobil, cez samotné rastliny, ktoré boli potravou pre zvieratá, až po ľudí, ktorí prijímajú tieto rastliny a/alebo zvieratá v potrave.

,,Pokiaľ jeme jedlo, ktoré vyrástlo na Slnku, v úrodnej pôde, s čistou vodou a na čistom ovzduší, potom naše telá, emócie a duše sú dobre živené.“ Dr. Deepak Chopra

Klasická strava, vegetariánstvo a vegánstvo sú vhodné, ak spĺňajú požiadavky dôležité pre zdravú výživu. Môžu sa takto stravovať ženy, ktoré chcú otehotnieť, ale aj tehotné či kojace ženy, taktiež muži a deti, jednoducho ľudia v každom veku.

Pomôckou nám môže byť tento obrázok vegetariánskej pyramídy:

Ⓒ Vegetariánska pyramída od Nick Rickert, Department of Nutrition, Arizona State University 2002

A tento obrázok vegánskeho taniera:

Ⓒ Vegánsky tanier od registrovaných dietologičiek Brenda Davis a Vesanto Melina, www.brendadavisrd.com

Ako sa stravujem ja: Som lakto-ovo-vegetariánka už 6 rokov. Jem prevažne rastlinnú stravu, raz do týždňa mám vajíčka a párkrát mliečne výrobky (u mojich rodičov alebo v reštaurácii), ale uprednostňujem bezmliečne jedlo. Ak varím, tak mliečne výrobky nepoužívam a nahrádzam ich rastlinnými výrobkami. Keďže plánujeme dieťa, začala som si viac študovať o zdravej vegetariánsko-vegánskej výžive, čo má obsahovať a z čoho má byť zložená. Doteraz mi to bolo jedno, lebo som sa cítila dobre a nemala som tak dôvod niečo meniť. Ale teraz budem zodpovedná už aj za výživu rastúceho dieťaťa vo mne. Chcem svojmu telu poskytnúť zdravú stravu ešte skôr ako otehotniem, aby mohlo moje telo správne fungovať, ak to tak doteraz nebolo.

Pokračovanie Stravovanie #2: FARBY a CHUTE

Použitá literatúra:
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)www.who.int/nutrition/publications/pregnant/en/
kniha Výživa v medicíne a dietetika, Dr. Heinrich Kasper
kniha Magické začátky – Okouzlené životy, Dr. Deepak Chopra
dietologičky Davis a Melina, www.brendadavisrd.com/

Som mama nášho prvého dieťaťa. Som vegetariánka. Milujem svojho muža a rodinu. Zbožňujem šamanizmus, spiritualitu. Chcem veľa cestovať, učiť sa a spoznávať svet.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.