Kojenie a strava, #4: TELESNÁ HMOTNOSŤ

V tehotenstve sa nám naša hmotnosť zvýšila o 7 – 18 kg. Po pôrode sme prišli o časť prírastku váhy, ktorú tvorilo dieťa (2,5-5 kg), placenta (0,5 kg) a plodová voda (1 kg). K ďalším stratám na váhe dochádza kojením, kedy podporujeme proces sťahovania a regenerovania zväčšenej a prekrvenej maternice (1,2 kg) a tvorby mliečneho tuku v materskom mlieku z nášho telového tuku. Nosenie dieťaťa, ktorého telesná hmotnosť sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, môžeme vnímať ako formu posilňovania 🙂

Stravovanie je aj naďalej jedným z faktorov, ktorý vplýva na to akú máme hmotnosť. Taktiež pohyb je veľmi dôležitý, a preto je vhodné zvoliť si takú aeróbnu fyzickú aktivitu a posilňovacie cvičenia (strength-conditioning exercise), ktoré nám vyhovujú. Môže to byť jóga, fitness alebo aspoň niekoľko hodinová prechádzka. Cvičiť by sme mali minimálne 30 minút denne aj bežne, nielen keď kojíme a chceme dosiahnuť pôvodnú váhu.

Pre inšpiráciu ako by také cvičenie mohlo vyzerať. Na videu je jógová inštruktorka Ariadna Vendelová so svojim synčekom.

Na úvodnom obrázku na tomto YT videu je spôsob nosenia, ktorý je nevhodný pre dieťa!!! Vo videu sa ale cvičí s deťmi nosenými vhodným spôsobom. Vyberajte si také cvičenie s deťmi, ktoré je bezpečné a zdravé k pohybovému aparátu dieťaťa aj matky.

ZHRNUTIE:
V tehotenstve sme pribrali od 7 do 18 kg.
Ku strate na váhe dôjde pri pôrode odtokom plodovej vody a pôrodom dieťaťa a placenty.
K ďalšej strate na váhe dôjde kojením, ktoré podporuje zmenšenie maternice a tvorbu materského mlieka z nášho telového tuku.
K našej ideálnej (pôvodnej) váhe nám pomôže aj pohyb, či už vo forme prechádzok alebo cvičení.

Pokračovanie: Stravovanie #5: ŽIVINY

 

Použitá literatúra:

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)www.who.int/nutrition/publications/pregnant/en/

kniha Výživa v medicíne a dietetika, Dr. Heinrich Kasper

kniha Magické začátky – Okouzlené životy, Dr. Deepak Chopra

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.