Stravovanie, 4.časť: TELESNÁ HMOTNOSŤ

V tehotenstve sa nám naša hmotnosť zvýšila o 7 – 18 kg. Po pôrode sme prišli o časť prírastku váhy, ktorú tvorilo dieťa (2,5-5 kg), placenta (0,5 kg) a plodová voda (1 kg). K ďalším stratám na váhe dochádza kojením, kedy podporujeme proces sťahovania a regenerovania zväčšenej a prekrvenej maternice (1,2 kg) a tvorby mliečneho tuku v materskom mlieku z nášho telového tuku.

Stravovanie je aj naďalej jedným z faktorov, ktorý vplýva na to akú máme hmotnosť. Taktiež pohyb je veľmi dôležitý, a preto je vhodné zvoliť si takú aeróbnu fyzickú aktivitu a posilňovacie cvičenia (strength-conditioning exercise), ktoré nám vyhovujú. Môže to byť jóga, fitness alebo aspoň niekoľko hodinová prechádzka. Cvičiť by sme mali minimálne 30 minút denne aj bežne, nielen keď kojíme a chceme dosiahnuť pôvodnú váhu.

Pre inšpiráciu ako by také cvičenie mohlo vyzerať. Na videu je jógová inštruktorka Ariadna Vendelová so svojim synčekom.

ZHRNUTIE:
V tehotenstve sme pribrali od 7 do 18 kg.
Ku strate na váhe dôjde odtokom plodovej vody a pôrodom dieťaťa a placenty.
K ďalšej strate na váhe dôjde kojením, ktoré podporuje zmenšenie maternice a tvorbu materského mlieka z nášho telového tuku.
K našej ideálnej (pôvodnej) váhe nám pomôže aj pohyb, či už vo forme prechádzok alebo cvičení.

Pokračovanie: Stravovanie #5: ŽIVINY

 

Použitá literatúra:

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)www.who.int/nutrition/publications/pregnant/en/

kniha Výživa v medicíne a dietetika, Dr. Heinrich Kasper

kniha Magické začátky – Okouzlené životy, Dr. Deepak Chopra

Komentáre