Stravovanie, 7.časť: MINERÁLY a STOPOVÉ PRVKY

Vápnik

Je dôležitou stavebnou zložkou zubov a kosti. Spolu s horčíkom sa podieľa na správnom rytme svalov. V krvnej plazme pomáha pri zrážaní krvi. V tehotenstve ovplyvňuje krvný tlak a znižuje riziko gestózy (ochorenie vzniknuté v tehotenstve ako nevoľnosť, zvracanie, nadmerné slinenie, eklampsia).

Dostatočný príjem vápnika získame kombináciou rôznych potravín s obsahom vápnika a jeho rozdelením do 3 dávok spolu s jedlom v priebehu dňa. Vstrebávanie vápnika podporuje príjem horčíka, fosfátov, vitamínu D, K a pohyb.

U kojacich, tehotných aj netehotných žien je príjem vápnika rovnaký. Je to spôsobené tým, že počas kojenia sa vápnik lepšie vstrebáva, a preto nie je potrebný zvýšený príjem vápnika v potrave.

Počas kojenia stráca žena materským mliekom asi 210 mg vápnika denne. Toto množstvo sa hradí mobilizáciou vápnika z kosti, pričom zvýšený príjem vápnika v strave túto mobilizáciu výrazne ovplyvniť nemôže.

počas kojenia 1x/deň
WHO 1 500 – 2 000 mg
Dr. Heinrich Kasper 1 000 – 1 200 mg
Davis, Melina min 1 000 mg

Vápnik sa vstrebáva 2 spôsobmi, a to

       za pomoci vitamínu D v predných (proximálnych) oddieloch tenkého čreva

       pasívnym presunom (transportom) v celom priebehu tenkého aj hrubého čreva, ktorý je závislý na množstve voľného vápnika vo vnútri (lumene) čreva

Sacharidy nevstrebateľné v tenkom čreve (prebiotiká ako inulin, oligofruktóza, laktulóza ai.) zvyšujú vstrebávanie vápnika v čreve pasívnym transportom tým, že podiel voľného vápnika je väčší ako viazaného.

Vápnik je z 99,9 % uložený v kostiach a len z 0,1 % dostupný v krvi.

Vitamín D (aktívna forma z obličiek) podporuje vstrebávanie vápnika z čreva a jeho ukladanie do kosti.

Parathormón (z prištítnych teliesok) sa zvýši pri zníženom množstve vápnika v krvi a umožní vyplavovanie vápnika z kosti do krvi.

Kalcitonin (zo štítnej žľazy) sa zvýši pri zvýšenom množstve vápnika v krvi a umožní ukladanie vápnika do kosti, a tak pôsobí opačne ako parathormón.

Kyselina šťavelová v špenáte, mangolde, rebarbore, čiernom čaji ai. znižuje vstrebávanie vápnika a tvorí s ním komplex oxalát (šťavelan) vápenatý.

Kyselina fytová (fytín) nachádzajúca sa v otrubách obilnín znižuje vstrebávanie vápnika (a tiež železa a zinku), s ktorým vytvára ťažko rozpustný nevstrebateľný komplex. Obilniny s vysokým obsahom fytínu (s výnimkou ovsa a kukurice) majú však fytázovu aktivitu a obsahujú enzým fytáza, ktorý dokáže štiepiť vzniknuté komplexy fytínu a minerálnych látok.

Kyselina uronová v balastných látkach (vláknine) znižuje vstrebávanie vápnika z čreva.

Sodík a živočíšne i rastlinné bielkoviny zvyšujú vylučovanie vápnika močom.

Kosti, zuby a nechty v tehotenstve u ženy dostávajú zabrať, ak je v tele nedostatok vápnika, dieťa si ho vezme z nás.

Nedostatok vedie k rednutiu kosti (osteoporóze), zvýšenému lámaniu kosti, nechtov, kazivosti zubov. Pri nadbytku môže dôjsť k hyperkalcémii, ktorá sa prejavuje únavou, svalovou slabosťou, zápchou, nevoľnosťou.

Tieto potraviny obsahujú vápnik:

zelenina: brokolica, špargľa, fenikel, karfiol, zelená listová zelenina ako kapusta, kel, ružičková a čínska kapusta, blackstrap melasa,

semiačka a orechy: sezam, tahini, sezamové maslo, mak, mandle

potraviny obohatené o vápnik: rastlinné mlieko a sójové produkty (tofu zrážané vápenatými soľami od Luntera)

voda: minerálna voda s viac ako 200 mg/l

živočíšne: mlieko, syry

(ak sa mlieko a syr obsahujúce vápnik konzumuje spoločne s mäsom, znižuje sa vstrebávanie železa o 50 – 60 %)

,,Smoothie s cca 400 mg vápnika:

1 hrnček mandľové mlieko + 1 hrnček kučeravej kapusty + 1 banán + 1 PL blackstrap melasy“ Vegazín, prvý český vegánsky e-magazín

Železo

Je dôležité pre tvorbu červených krviniek (erytrocytov) a prenášanie kyslíka v hemoglobíne (červené krvné farbivo v erytrocytoch).

Potreba železa v tehotenstve je zvýšená. Ak hemoglobín v krvi klesne pod 11 g/100 ml, je treba myslieť na nedostatok železa.

počas kojenia 1x / deň 1x / týždeň
Davis, Melina 20 mg

Dôležitá je tiež forma, v ktorej je železo prijímané. V každej forme musí byť železo prijímané v inom množstve. Pozrite si na vašom výživovom doplnku, v akej forme a v akom množstve je železo.  

čistý Fe ferrous sulfate heptahydrate ferrous fumarate ferrous gluconate
30 – 60 mg 150 – 300 mg 90 – 180 mg 250 – 500 mg
120 mg 600 mg 360 mg 1 000 mg

Vitamín C zlepšuje vstrebávanie železa zlepšuje jeho konzumácia s vitamínom C, preto je vhodné užívať železo súčasne s vitamínom C (v kombinácii s čerstvým ovocím, paprikou alebo inou potravinou s vysokým obsahom vit. C).

Taktiež organické kyseliny ako kyselina citrónová a snáď aj kyselina mliečna zlepšujú vstrebávanie železa.

Kyselina fytová (fytín) nachádzajúca sa v otrubách obilnín znižuje vstrebávanie železa (a tiež vápnika a zinku). Obilniny s vysokým obsahom fytínu (s výnimkou ovsa a kukurice) majú však fytázovu aktivitu a obsahujú enzým fytáza, ktorý dokáže štiepiť vzniknuté komplexy fytínu a minerálnych látok.

Bylinky ako borievka, tymián, čučoriedky, mäta, lopúch, šalvia môžu narušiť vstrebávanie železa. Vstrebávanie zhoršuje aj káva alebo čaj.

Železo môže súťažiť so zinkom, vápnikom a inými minerálnymi doplnkami o vstrebávanie v čreve, preto ich neužívajte súčasne!

Skoré príznaky vývoja chudokrvnosti (anémie) z nedostatku železa sú trhliny ragády ústnych kútikov, poruchy rastu vlasov a nechtov, atrofia kože a zmeny na sliznici úst a pažeráka.

Nedostatok železa ovplyvňuje využitie zdrojov energie svalmi (fyzickú kapacitu a pracovný výkon), imunitný stav a chorobnosť (morbiditu) spôsobenú infekciami. Je spojený so zníženou tvorbou červených krviniek, ktorá vedie až ku chudokrvnosti. Príznakmi sú bledosť, únava, problémy s pamäťou, apatia, strata chuti k jedlu, oneskorený psychomotorický vývoj u deti, padanie vlasov. Vegáni môžu mať nižšiu hladinu feritínu (zásobná bielkovina obsahujúca železo).

Tieto potraviny obsahujú železo:

morské riasy: dulse

sójové: sójová múka, tofu, tempeh

celozrnné obilniny: pšeno, amarant, quinoa, ovsené vločky, pšeničné klíčky

semienka a orechy: sezam, kešu, slnečnica, chia, lieskové oriešky

zelenina: tmavá zelená listová zelenina ako kučeravá kapusta či špenát, brokolica, cvikla, melasa (z cukrovej repy)

strukoviny: , tmavé druhy fazúľ, biela fazuľa, červená šošovica, hrášok

sušené ovocie: marhule, figy, hrozienka

 

Draslík

Sodík

Horčík

Jód

Zinok

Meď

Selén

Kremík

Molybdén

Chróm

Hliník

 

Použitá literatúra:

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)www.who.int/nutrition/publications/pregnant/en/

kniha Výživa v medicíne a dietetika, Dr. Heinrich Kasper

kniha Magické začátky – Okouzlené životy, Dr. Deepak Chopra

dietologičky Davis a Melina, www.brendadavisrd.com/

Komentáre