Matka sa chcela starať o dieťa na JIS, lekár na ňu zavolal políciu

Tak znela titulka v médiách jedného aktuálneho prípadu, ktorý sa rieši na facebooku, kde lekár znemožňuje matke byť so svojim dieťaťom na JISke (jednotke intenzívnej starostlivosti) nielen cez deň, ale aj v noci. Niektorí obhajujú lekára, iní matku a jej mesačné bábätko. Kde je vlastne pravda?

Sme radi za nemocnice, lekárov a záchranu životov našich deti – to ALE neznamená, že si nemocnica či lekár môže diktovať podmienky nad rámec zákona a vyhadzovať MATKU preč od jej dieťaťa bez jediného rozumného dôvodu! Podľa § 28 Zákona o zdravotních službách písm. e) dieťa právo na 1. nepretržitú prítomnosť zákonného zástupcu, poprípade osoby určené zákonným zástupcom, pestúna alebo inej osoby, do ktorého starostlivosti bol pacient na základe rozhodnutia súdu alebo iného orgánu zverený, ak je maloletou osobou.

Matka má byť s mesačným bábätkom! Lekári a nemocnica majú urobiť všetko preto, aby jej to umožnili. Ale, bohužiaľ, my si myslíme, že sme prerástli prírodu natoľko, že môžeme deti oddeľovať a separovať od matiek, lebo veď prežijú v umelých podmienkach, ktoré im vytvoríme, dokážeme sa o nich postarať, aj keď ich izolujeme.

Telesný kontakt dieťaťa s matkou (alebo inou osobou) je jednou z najdôležitejších potrieb dieťaťa. Bohužiaľ sa tento fakt odignoroval natoľko, že považujeme za prirodzené a normálne udržiavať deti MIMO ich matky. A dokonca obhajujeme reakciu pána lekára, ktorý vyskakoval na pokojnú matku brániacu si vlastné právo byť so svojim dieťaťom.

To nie je žiadna ezoterika ani obdivovanie asketického života niekde v lese. To je fakt, že dieťa má byť PRI matke. Tento fakt, na ktorý sa zabudlo natoľko, že mnohé matky, ženy, otcovia a muži budú hájiť lekára a nemocnicu, lebo sa domnievajú, že by si inak nemohli vykonávať svoju prácu (tú, ktorú by vedeli vykonávať rovnako dobre AJ v prítomnosti matky dieťaťa!).

Nemyslíme si, že je na mieste niekoho odsudzovať a posudzovať za jeho správanie. ALE je vhodné mu dať príležitosť svoje správanie napraviť.

Lekár si myslí, že má pravdu, pretože prehliada fakt ako veľmi dôležitý je kontakt dieťaťa s matkou pre jeho neznalosť. Jeho reakcia je však reakciou zranenej osoby, ktorá si potrebuje svoju autoritu dokázať tým, že kričí na matku, ktorá pokojne reaguje, ale odmieta poslúchnuť jeho príkazy. Týmto nezmyselným „bojom“ stráca matka drahocenné minúty byť so svojim dieťaťom! 

Tak malé dieťa nevníma čas, žije vo večnosti prítomného okamihu a niečo buď JE alebo to NIE JE, nepremýšľa o tom, že to, čo nie je, môže byť, že to príde neskôr či o chvíľu (že sa jeho matka vráti). Nemá ešte toto vnímanie času a keď jeho matka nie je pri ňom, začne ju volať plačom, a keď neprichádza, je to signál, že sa s jeho matkou niečo mohlo stať a že je ohrozené na živote!

Žiaden cicavec svoje mláďa neseparuje a neizoluje od seba, žiadna matka cicavca neprestane reagovať na volanie svojho mláďaťa len aby ho „vychovala“ a nerozmaznala – jedine ČLOVEK si spomedzi všetkých cicavcov vymyslel, že dieťa nemá byť s matkou či inou živou osobou v neustálom kontakte, ale dá mu len toľko kontaktu, koľko si myslí, že je vhodné mu dať tak, aby ho nerozmaznal, a uspokojí iba jeho potreby kojenia/pitia UM, výživy, hygieny a spánku. Ale je načase sa zobudiť, je načase začať premýšľať a OTVORIŤ OČI!

Skúste si pozrieť videá či štúdie Dr. Bergmana Nilsa o zero separation, contact skin to skin. Prečítajte si knihy od manželov Searsových, pediatra a zdravotnej sestry, alebo knihu Koncept kontinua od Liedloffovej. Preštudujte si stránky občianskeho združenia Mamila.

STOJÍME ZA MATKOU, ktorá slušne požaduje svoje právo BYŤ V nepretržitom KONTAKTE SO SVOJIM MESAČNÝM BÁBÄTKOM!

Doplnenie: Vyjadrenie matky chlapčeka, ktorý je na izbe spolu s týmto mesačným bábätkom a jeho matkou, nájdete v tomto odkaze.
Ak matka používala mobilný telefón alebo inak rušila kľud pacientov na JISke, je na mieste ju na to vhodným spôsobom upozorniť.  ALE neexistuje, aby bolo normálne miesto upozornenia jej znemožniť nepretržitý 24 hodinový kontakt so svojim dieťaťom! To, že jej budeme brániť byť s dieťaťom AJ v noci, NIE JE vhodný spôsob ako potrestať matku za rušenie kľudu a porušovanie zákazu používania telefónu!!!!

Tento prípad nemá byť štvanicou PROTI lekárovi. Ten reagoval ako reagoval. ALE má byť štvanicou ZA to, aby bolo matke mesačného dieťaťa umožnené byť s nim v neustálom kontakte! Toto nie sú požiadavky ani výmysel žiadnej lesany či biomatky – to je vedecký podložený fakt (tak napr. Early skin-to-skin contact for mothers and their healthy newborn infants, Whose Choice? Advocating Birthing Practices According to Baby’s Biological Needs alebo The neuroscience of birth – and the case for Zero Separation).

Doplnenie 2: Nemocnica dala stanovisko, ktoré si môžete prečítať v tomto odkaze. Vyjadrenie advokátky JUDr. Zuzana Candigliota si prečítajte v tomto odkaze.

Ak došlo k narušovaniu prevádzky zdravotníckeho zariadenia na JIRP zo strany matky hospitalizovaného dieťaťa tým, že bol znemožnený pohyb personálu v noci, pretože matka spala na zemi kvôli tomu, že nie je možné zaistiť rodičom spanie pri dieťati na JIRP v tejto nemocnici, tak mali nájsť riešenie, ktoré umožňuje, aby dieťa bolo v nepretržitom kontakte so živou osobou a udržuje prevádzku plne funkčnú!

Miesto vyháňania matky od dieťaťa mohli matke navrhnúť, aby bola cez deň prítomná a v noci ju zastúpila osoba, ktorá by nespala, ale bola bdelá (dieťaťu by sa podávalo odstrieknuté mlieko cievkovaním, čím by sa zachovala aj imitácia kojenia), a tak by bola zachovaná ako prevádzka, tak aj neustály kontakt matky či inej osoby pri dieťati.

Keby si tí lekári uvedomovali dôležitosť telesného kontaktu dieťaťa s matkou či inou osobou, nikdy v živote by nepristúpili na to, že ako riešenie tejto situácie bude vyhodenie matky v šestonedeli od svojho mesačného bábätká. Ale tam sme ako spoločnosť ešte nedospeli. A tak možno raz….

CELÚ KAUZU MÔŽETE SLEDOVAŤ NA WEBE MATKA Z JIPU.

Ďalšie informácie nájdete na FB profile Petra Aiša Rebelka. Fotografia v úvode © Petra Aiša Rebelka.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.