Učenie Andskej tradície #1: vzájomnosť, despacho, 3 sily človeka, 3 svety, energia

Prednedávnom som sa zúčastnila kurzu o kozmovízii Andskej tradícieRobertom Sartim (Taliansko), ktorý sa 20 rokov učil od Majstrov peruánskeho kmeňa Q´ero. Tento kurz sprostredkovala a preklad umožnila Lucia Chaya Chvojková (Moderní kurandera). Ich videopozvánka na kurz vám priblíži o čom kurz bol.

Na kurzy a učiteľov som veľmi náročná. Domnievam sa, že je to vlastnosť, ktorú som sa naučila na veterinárnej medicíne, kde bolo mojim zámerom učiť sa vždy od tých najlepších. Minulý rok som sa zúčastnila jedného kurzu, ktorý bol zameraný na prácu s indickou tradíciou, ale učiteľ mi vôbec nesadol. Nepredstavoval pre mňa toho človeka, ktorý žije tým, čo učí. Preto chcem aj na vás apelovať, aby ste nad čímkoľvek, čo sa kde píše, uvažovali a premýšľali o tom, skúsili si to, otvorili sa tomu, ale neprijímali niečo len preto, že niekto tvrdí, že to tak je. A to sa týka aj týchto mojich riadkov. Nechcem písať o aký kurz sa jednalo ani o akého učiteľa, pretože väčšine zúčastnených vyhovoval a boli nadšení a ak im to, čo sa naučili, skutočne pomôže, tak nemám žiadne právo do toho zasahovať. Nejednalo sa o kurz ani o učiteľa, ktorý by mal nejakým spôsobom zúčastnené osoby poškodiť alebo im inak ublížiť. Praktizovanie toho, čo sa naučili, im môže len pomôcť. Toľko na úvod.

Rozhodla som sa vám priblížiť Andskú tradíciu, pretože ma oslovila neskutočným spôsobom a nadobro zmenila môj život k lepšiemu. Ak vás to fascinuje rovnako ako mňa, nebudem sa čudovať. Ak vás to ale neosloví, je to v poriadku. Ja som sa do nej zamilovala až po uši, pretože mi nediktuje, dáva mi možnosti, pretože ma neškatuľkuje, ale berie ma takú aká som.

V Andách si kladú 3 základné otázky: Ako sa to robí? Ako to funguje? Čo to robí? Vysvetľovanie veci a pýtanie sa Prečo? je naša vlastnosť na Západe. Andovia vás miesto vysvetľovania prizvú, aby ste sa pozerali ako sa to robí, aby ste si to vyskúšali ako to funguje a čo to robí.

Všetko sa vo Vesmíre deje na princípe vzájomnosti, AYNI, koncept vzájomného dávania a prijímania. Dáte zámer a dostanete odpoveď (službu). Zámer je to, čo hýbe energiou. V Andách neriešia, čo je správne a čo nesprávne, dobré a zlé, nemoralizujú, nehodnotia, neodsudzujú. KAWZAY PACHA AYNI NAYAY = celý život je AYNI.

Na komunikáciou so Všetkým, čo je (Bohom, Pachamamou, prírodnými silami) sa používa DESPACHO, ponuka. Je to spôsob naviazania kontaktu s tým, čo nás presahuje. Celý vesmír je žijúci a schopný vzájomne pôsobiť na všetko. Vezmeme niečo z Pachamamy, vytvoríme despacho, do ktorého vložíme náš zámer a energiu, a ponúkneme ho Pachamame.

KAWSAY PACHA je život a časopriestor od svojho vzniku až do dnes. Vesmír je tvorený hmotou a energiou a je plný života.

Každý človek je obdarený 3 silami: MUNAY (láska s vôľou), YACHAY (intelektuálna schopnosť) a LLANKAY (schopnosť konať, pracovať). Tieto sily v sebe môže tvoriť, kultivovať a používať. U nás je láska niečo, čo prichádza ako impulz mimo nás, niečo, čo nás ovláda. Srdcu nerozkážeš. A tak to, čo považujeme, že je mimo nás, nemôžeme ovládať, ani nemôžeme mať nad tým kontrolu. V Andách je však MUNAY, láska s vôľou, moc, ktorú môžeme ovládať svojou vôľou, môžeme ju vytvoriť a nasmerovať do všetkého, čo robíme a čo vidíme.

V Andskej kozmovízii neexistuje zlá a dobrá energia ani negatívna a pozitívna energia, existuje iba ťažká a ľahká energia. Ľahká energia je ako voda v potoku, ktorá plynulo tečie. Ťažká energia je ako voda v potoku, v ktorej niekto postavil hrádzu. Ak delíme energiu na negatívnu a pozitívnu, vytvárame priestor oddelenosti a chceme sa pred negatívnou energiu chrániť. Keď to ale považujeme za ťažkú energiu, vieme s ňou vstúpiť do kontaktu a spracovať ju. Ak vnímame energiu ako negatívnu, vytvárame si bariéry, ďalšie a ďalšie až máme pocit útlaku, pretože sme život utlačili a obmedzili natoľko, že nemôže voľne prúdiť a plynúť. Nemusíme vstupovať do kontaktu s každou ťažkou energiou, ak nechceme. V Andách nepozerajú na to, či si vytvorili ťažkú energiu kvôli mame, dedovi, kolegovi v práci, kamarátovi z destva, ale uvažujú o tom ako túto ťažkú energiu transformovať. JUCHAMIJU je schopnosť Pachamamy živiť sa touto ťažkou energiou a transformovať ju na ľahkú energiu.

3 svety: HANAQ PACHAhorný svet, začína tam, kde sú vrcholky hôr, a končí v nekonečne, tu funguje perfektná vzájomnosť (AYNI), dávajú bez toho, aby čakali, že dostanú, bezpodmienečne, bez očakávania. Sú tu Hviezdy, Slnko, Mesiac, Planéty, Boh, všetci Majstri a všetci tí, ktorí zomreli, od tohto miesta sa môžeme naučiť AYNI. KAY PACHAnaša Zem, od chodidiel našich nôh až k vrcholkom hôr, AYNI funguje nie úplne perfektne, niekedy robíme AYNI s očakávaním/podmienkami, niekedy bez. AYNI sa dá učiť od Pachamamy, keď sa pozrieme na strom, celý svoj život dáva a prijíma, presne vie, čo má robiť v každej chvíli svojho života. UKU PACHAspodný svet, podsvätie (peklo, vo vnútri nás), nie je tam AYNI, ale CHAYAY (výmena), očakávame, že ak dáme, tak dostaneme späť, niekedy chceme viac dostať ako dať.

Pokračovanie 2. časti učenia Andskej tradície

Komentáre
  1. Spätné upozornenie: Môj 5. týždeň tehotenstva
  2. Spätné upozornenie: Môj 10. týždeň tehotenstva

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.