Dojčenie je krásna skúsenosť

Nedávno som si uvedomila, že moje dieťatko je dojčené už vyše 18 mesiacov. Prekvapil ma čas , ako nám to rýchlo ubehlo. Po narodení dieťatka som mala predstavu, že sa posnažím výlučne dojčiť do jeho 6 mesiacov a potom uvidím. Zrazu je to dlhšie ako som si ”predstavovala“. Vôbec mi to neprekáža a nepríde mi to ani divné. Naopak, som veľmi vďačná, že to zvládame a že mám možnosť ešte stále dojčiť. Keďže dieťatko krásne priberá, tak tá ”smotana“ musí byť veľmi výživná 😀

Naše začiatky

Začiatky dojčenia boli pre mňa menšou školou ako prekonať moje bloky a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. K dojčeniu som mala neutrálny postoj. Vnímala som ho ako prirodzenú potrebu. Nikdy  mi nenapadlo, že mamy, ktoré dojčia to robia pre svoje uspokojenie alebo aby pohoršovali okolie. Dojčenie ma naučilo odosobniť sa od názorov, ktoré prevládajú v spoločnosti. Vďaka nemu som zmenila vnímanie ženského tela. Dovtedy som vnímala prsia len ako erotickú časť tela. Teraz  vnímam, že majú oveľa dôležitejšiu úlohu ako iba ulahodiť mužskému oku.

Za tento krátky čas som zistila, že je možné dojčiť aj ”decentne“ a že dôležité je to, ako to vnímam ja a moje dieťa. Zo začiatku to moje najbližšie okolie videlo rôzne a potrebovali sme čas, aby sme sa s tým všetci zžili. Vnímam, že v mnohých ženách dojčiaca matka otvára staronové zákutia  ich vlastných skúseností, spomienok alebo bolestí, ktoré sa im vynárajú z dojčenia ich detí alebo z dojčenia, keď ony sami boli deťmi. Mnohé naše mamy, staré mamy majú len obavy, či dieťatko dostane všetky potrebné živiny, či sa naučí správne jesť, či nie je smädné alebo hladné. Môžete ich poprosiť, aby Vám verili, že  Vy dvaja to takto chcete skúsiť, že časom sa všetko naučí.

Odhodlanie

Vďaka tomu, že som sa odhodlala dojčiť kedykoľvek a kdekoľvek sa mi otvorili nové dvere a už som sa nemusela strachovať o to, kedy bude moje dieťatko hladné a čo si pomyslia ostatní. Pretože dôležité je to čo potrebuje moje dieťa a nie to, či to bude pre niekoho ”nevhodný“ pohľad. S dojčením sú spájané veľmi silné a negatívne slová a mnohí, ktorí ich vyslovujú, si neuvedomujú koľko námahy za tým je.

Nie každej žene je hneď príjemné ”odhaliť“ sa a nakŕmiť svoje dieťa. Mnohé sa snažíme vyhovieť okoliu a schovať sa, aby sme nikoho nepohoršovali. Nič nie je pohoršujúce na tom nakŕmiť svoje dieťa. Ani my sa pri jedení neskrývame. Netreba to vnímať takto negatívne. Nebudem nikoho presviedčať, že sa má odhaliť kedykoľvek a kdekoľvek, pretože, každá mamička potrebuje precítiť a prísť na to, čo vyhovuje jej a jej dieťatku. Avšak, treba ich povzbudiť, pomôcť im a prispôsobiť podmienky.

Aj u nás boli dni, keď sa drobček skoro celý deň neodcucol. Vtedy mi pomohlo prijať to, pretože preňho to je dôležité a takýto maličký  je len raz. Zároveň tiež máme dni, keď sa mi do toho nechce. Ako napríklad, keď dieťa trápia zúbky a začne ma hrýzť. Vtedy by som tú bolesť priala pocítiť všetkým, ktorí vravia, že matky sa tým uspokojujú. Čo je to za názor? Kde vznikol? Tento pohľad mi dokáže veľmi dvihnúť tlak. Áno uspokojujem niekoho potreby. Jednoznačne sú to potreby dieťaťa. No nie moje 😀

Potom sú dni, keď sa pýtam “Zase len ten prsník? Však nič iné nerobím len ho vyťahujem.“ Do roka u nás vyhrával mliečny bar, no v týchto mesiacoch si na dojčenie veľakrát ani nespomenie a zaujíma ho viac okolitý svet. Dieťatko rastie veľmi rýchlo a jeho potreby sa veľakrát menia či po týždni alebo mesiaci. Netreba sa báť, že ho budete dojčiť do puberty 😀

Možnosť voľby

Veľmi ma teší, že som sa na túto cestu odhodlala. Že som v sebe našla odvahu. Vďaka dojčeniu môžem ísť s dieťatkom kam chcem a nemusím ukrajovať z mojich záujmov, pretože ho viem nakŕmiť. Vnímam to ako cestu poznania,  ktorá ma môže niekam posunúť. Snažím sa žiadnu mamičku neodsudzovať ani nekritizovať. Či už si pomáha aj cumlíkom alebo zvolí umelé mlieko. Je to každého vlastná cesta, ktorá nás má naučiť to, čo potrebujeme. Je skvelé, že máme možnosť voľby a môžeme si nájsť svoje vlastné cesty.

Týmto mojím zdieľaním, by som chcela podporiť všetky žienky, aby sa nebáli, aby to skúsili a hlavne, aby sa nedali zahnať tlakom okolia. Je to naše dieťatko, naše spoločné puto, naša cesta.  Vnímajme dieťatko a naše vnútorné pocity a zistíme, čo potrebujeme. Ak sú nejaké problémy, trápia Vás rôzne otázky,  tak s tým Vám vedia pomôcť laktačné poradkyne a mnohokrát takýto rozhovor upokojí a mamičky získajú nové odhodlanie alebo pohľad na vec. Pretože nič nie je iba čiernobiele.

Dojčenie je krásna skúsenosť. Je to výsada nás žien matiek.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.