Medicína umožnila mnohým deťom sa narodiť…

Podmienky v pôrodniciach, ktoré sa vytvorili, boli najlepšie aké mohli vzniknúť.

Zámerom pôrodníc nebolo, aby deti a matky mrzačili psychicky či fyzicky. Ale cieľom bolo vytvoriť také podmienky, ktoré by umožnili lepšie vedenie pôrodu pôrodníkom, lepšie ošetrenie matky a dieťaťa pred, počas a po pôrode. S vedomosťami, ktoré vtedy mali, to bolo najlepšie možné riešenie – ako zvládnuť pôrody, rodiace mamičky a novorodencov so zabezpečením toho najdôležitejšieho.

Systém kontroly oddelením dieťaťa od matky sa vytvoril preto, aby sa jednoduchšie mohli sledovať a ošetrovať bábätká v jednej spoločnej miestnosti, matkám sa uľahčoval pôrod od bolesti aplikovaním epidurálnej anestézy a rozbiehal pôrod aplikovaním oxytocínu, pôrod sa začal viesť na posteli, po pôrode boli matky unavené, vysilené a aby im dieťa nespadlo, uložilo sa do postieľky, vymyslel sa režim založený na časovaní a pravidelnosti prísunu kojenia a spánku u detí. Ak dieťa plakalo, tak sa bralo do úvahy, že je buď hladné, unavené, neprebalené, potrebuje si odgrgnúť, má bolesti alebo je choré. Nikoho nenapadlo, že dieťa môže plakať preto, že mu chýba kontakt v náručí s človekom, ktorý mu poskytuje nosenie v šatke / nosiči.

© Getty Images: Scénka z Priateľov, kedy Ross skúšal polohu na rodenie deti.

Pôrod, starostlivosť o dieťa a matku sa začali od normálneho procesu meniť na medicínsky riadenú udalosť.

Vytvoril sa systém oddelenosti rodiča a dieťaťa – dieťa spalo v postieľke (nie spoločne s rodičmi), vozilo sa v kočiari (nie nosilo v tesnom kontakte s rodičom / nosiacou osobou), cumlíky nahradzovali prsník v utešovaní, pomocou fľašky nakŕmil dieťa hocikto, nielen matka. Nebolo to preto, aby vedome poškodili rodiča alebo dieťa, ale preto, že to takto považovali za správne.

Aby sme to pochopili, mali by sme lepšie poznať minulosť, a to, čo ohrozovalo vtedy mamičky a novorodencov po pôrode i počas neho najviac. Celý systém, ktorý bol vytvorený, vznikol preto, aby sa chránilo zdravie dieťaťa i matky. Každopádne, ľudstvo, veda i medicína sa neustále vyvíjajú a zlepšujú. A naším cieľom je tieto nové poznatky aplikovať i v praxi. Medicína má stále na tejto ceste svoje vlastné miesto a môže byť našim pomocníkom.

Ⓒ 1930, the Pennsylvania Hospital: Sestrička na novorodeneckom oddelení

Nie je medicíne čo vyčítať. To je ako vyčítať v histórii čokoľvek, čo nám dnes umožnilo žiť tak ako žijeme. Kedysi matky či deti zomierali po pôrode v oveľa väčšom množstve z dôvodu nedostatočnej starostlivosti, infekcie, ochorenia či následkom vykrvácania ai. Medicína tak umožnila mnohým deťom sa narodiť

Kritizovanie vytvára len viac kritizovania a odmietania. Oveľa efektívnejšie je otvorene, s úctou a dôverou komunikovať, čo chceme a prečo to chceme. Nech medicína hľadá tie najlepšie možnosti a riešenia ako sa starať o matku aj dieťa. Dnes sú dôkazy o tom aký prínos má bonding, kontakt koža na kožu matky s dieťaťom po pôrode / cisárskom reze, kojenie / cievkovanie, ktoré je vhodnejšie ako kŕmenie z fľašky ai. O ďalších 20 rokov sa možno zase príde na nové informácie, ktoré našim deťom umožnia vychovávať a pristupovať k rodičovstvu ešte lepšie.

Ⓒ Keri Duckett Birth Photography: Dieťa je v kontakte koža na kožu s matkou

 

Komentáre
  1. Bětka píše:

    Díky, krásné, tvoje články mi dnes padly do noty. Myslím, že tato myšlenka je velice důležitá: na počátku to byl velký krok kupředu. Dnes víme víc a bylo by fajn, kdyby to stíhaly reflektovat i porodnice. Posunu nedosáhneme povýšeností nebo posměchem, bude potřeba jít na to smírnou cestou a pomalu

    • MišelkaB. píše:

      Ďakujem 🙂 Presne tak, bude potreba ísť zmierovacou cestou na oboch stranách. V Írsku pred 10. rokmi mali ešte podobný systém ako my (zdroj Zoe Boreland, RN, RM, BSc z Northern Ireland Practice & Education Council for Nursing & Midwifery).

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.