Zámer hýbe energiou

Toľko omieľaná fráza. Je pravdivá?

Zámer či pozornosť a ich tvorivá moc sa spomína v každej duchovnej tradícii. Kam ide pozornosť, tam ide energia. Zámer hýbe energiou. Každé prianie, každá predstava živená dostatočným množstvom pozornosti sa musí naplniť. Na čo sústredíš svoju pozornosť, to budeš priťahovať. Spomína sa v kresťanstve, buddhizme, hinduizme, taoizme či andskej tradícii. Je známa po celom svete ako je ľudstvo staré.

Čo je zámer?

Zámer z latinského intendere (vidieť v úmysle) sa podľa oxfordského slovníka definuje ako

  1. vec zamýšľaná / uvedomená; cieľ alebo plán, akcia alebo skutočnosť zamýšľania sa
  2. z medicíny: hojivý proces rany (prvý zámer, druhý zámer)
  3. smerovanie mysle k objektu

Kde sa tvorí zámer? A kto ho tvorí?

V jóge používajú Sankalpu, čo je zámer, úmysel, vôľa tvorené srdcom a mysľou. Sankalpa je opakovanie priania, zámeru, cieľa či rozhodnutia pred spaním. Je to jóginske programovanie mysle, ktoré podporuje neuroplasticitu mozgu. Dochádza k rastu nových nervových spojení alebo k vytváraniu nových neurónov.

Sme to my, ktorí tvoríme náš vlastný zámer. A sme to my, ktorí udávame smer našej pozornosti. Energia nasleduje zámer. Aký zámer živíme, takými sa staneme. Kontrolu a zodpovednosť nad tým, aké zámery si tvoríme, máme len my. Často sa však dôsledky nezhodujú s našimi očakávaniami. Deje sa to vtedy, keď myslíme na jednú vec, ale veríme inej.

Tak napríklad myslíme na to, že chceme, aby nás ľudia rešpektovali, avšak veríme tomu, že nás ľudia len využívajú a zneužívajú. Naša predstava o nás  samých vychádza totiž z myšlienky, že sa pokúšame vždy potešiť a zavďačiť druhým. Uverili sme tomu, že nie sme hodní toho, aby nás ľudia mali radi len tak. A dokonca ani my sami sa neprijímame takí, akí sme. Neexistuje nič, čo by sme si o sebe a o živote nemohli myslieť – a je teda na nás, čo si vyberieme, pre čo sa rozhodneme. Medzi tým, čo skutočne chceme a čomu sme uverili, môže byť rozpor. Tak obrovský rozpor, ktorý spôsobuje, že sa necítime dobre. A pocity sú jazykom duše. Čomu sme o sebe uverili nemusí byť skutočná pravda o nás!

Čo skutočne chcete? Čomu veríte? A akými sa chcete stať? Čo by sa stalo, keby ste boli tými, akými chcete byť? Premýšľajte o tom…

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.