Umenie byť ženou

Včera som sa zúčastnila konferencie Umenie byť ženou, ktorá sa konala v Bratislave. Zbožňujem sa vzdelávať a učiť, ale musí to stáť, samozrejme, za to 😀 A tak som si kúpila na poslednú chvíľu VIP lístok od jednej ženy, ktorá ten svoj predávala, vytipovala som si prednášajúcich s tým, že keď ma to nebude baviť, jednoducho odídem.

Ján Mühlfeit a jeho prednáška Máte na viac než si myslíte bola TOP. Vedela som, že toto bude stáť za to. A úplne najviac som sa tešila, že to presne zapadá do toho, čo už viem!!! Najväčšia myšlienka pre mňa bola, že zlepšovanie slabých stránok vedie k zhoršeniu tých silných. Svoje slabé stránky síce zlepšíme na priemer, nikdy v nich však nemôžeme vynikať, a tým, že venujeme väčšinu času zlepšovaním slabých stránok, dochádza k tomu, že naše silné stránky sa zhoršia rovnako na priemer! V 3. trimestri tehotenstva až 1. rok života sa mozog dieťaťa učí najlepšie a najviac. Sú 4 hormóny:

  1. Endorfíny, ktoré spôsobujú, že človek necíti bolesť
  2. Dopamín, ktorý spôsobuje, že sme šťastní
  3. Serotonín, ktorý sa začne tvoriť, keď dostaneme uznanie od druhých
  4. Oxytocín, ktorý sa začne tvoriť pri kontakte a dotyku s druhými

Marek Herman a jeho prednáška Prečo sa nedá odvážiť 15 dkg nehy? Názov prednášky mal ďaleko od toho, o čom bola. Každopádne na Marka Hermana som sa rozhodla ísť preto, že som ho poznala z článku, ktorý dlho koloval po FB (článok som nečítala, ale bol zdieľaný snáď všade :D). Z jeho prednášky som si odniesla niekoľko myšlienok. Dieťa nevie aké je, vníma iba to ako sa k nemu chováme – či ako k princeznej alebo ako ku kazisvetovi, či ako k dokonalej alebo hlúpej bytosti. Zlý kontakt je stále lepší ako žiadny kontakt. Dieťa najskôr vníma seba a mamu ako jednu osobu, je súčasť mamy. Ak je mama spokojná, je spokojné aj dieťa. Jeho prežitie závisí od nej. Ak nie je mama, nebude ani ono dieťa a je reálne ohrozený jeho život. Nevníma ešte to, že sa mama môže vrátiť. Mama buď je alebo nie je. Dievčatko sa rodí ako žena, chlapec sa musí mužom stať. Človeka tvoria:

  1. Emócie – energetický systém, chcem / nechcem
  2. Telo – somatický systém, cítim / vidím / počujem
  3. Vzťahy – sociálny systém, smiem / nesmiem
  4. Rozum – racionálny systém, viem / neviem

Katarína Sipos a jej prednáška Vývin dieťaťa – čo si všímať a prečo? Tu sa priznám, že som bola trochu skeptická, čo také by mi to mohlo dať. Katka Sipos je logopedička. Mám bratranca, ktorý začal hovoriť po 3. roku, a syn mojej sesternice rozprával, ale prestal rozprávať, a chodia ku logopedičke. Ale prednáška bola absolútne skvelá – a najlepšie na nej boli tie cvičenia, ktoré sme robili a ktoré ukázali aké problémy máme my sami. Moorov reflex ovplyvňuje náš emocionálny život. U deti sa to prejavuje v neskoršom veku buď ako výbuch emócii, afektívnosťou, manipulatívnosťou, kedy dieťa chce všetko podľa seba alebo sú deti veľmi utiahnuté, hanblivé a nejdú do kontaktu. S ktorou skupinou deti bude najväčší problém a ktorá skupina deti bude najviac odignorovaná? Pritom obe skupiny detí potrebujú pomoc. Štvornožkovanie rozvíja zrakové motorické funkcie, sústredenie sa. Ak dieťa preskočilo túto fázu, môže s tým mať problém, ale taktiež si to môže vykompenzovať a problém s tým mať nemusí. Na to, aby sme vedeli byť v pokoji, musíme mať dobre vyvinutý rovnovážny systém. Zostať v kľude môže byť pre dieťa, ktoré nemá dostatočne zrelé motorické funkcie, tak obrovský problém, že to nedokáže splniť. Zavrite si oči, stojte na jednej nohe a odpovedajte na otázky, počítajte príklady, rozprávajte sa. Ako vám to ide? Motorika sa rozvíja najviac medzi prvými 3 až 6 rokmi. Deti v predškolskom veku by sme mali podporovať v rozvíjaní motorických funkcií, pohybom, rytmickým hýbaním sa, riekankami, až potom vo vyššom veku podporovať ich kognitívny vývoj (schopnosť učenia sa). Cvičenie na spájanie kognície s motorikou. Cvičenie na bilaterálnu integráciu, čo je schopnosť prepájať obe hemisféry (ľavú a pravú).

Lilia Khousnoutdinová a jej prednáška Cestovanie – cesta k samej sebe. Táto prednáška bola o tom ako nám cestovanie umožňuje nachádzať seba samých. Z Buthanu som si vzala pár myšlienok, a to, že máme myslieť na 7 generácii dopredu, na vnúčatá, pravnúčatá, pra pra pra vnúčatá. Ich krajinu pokrýva až 70 % lesa. Plošne majú ekologické jedlo, nie je to niečo, čo je skôr v menšej miere. Pokiaľ vláda nečiní ľudí šťastnými, tak taká vláda je na nič. Hrubé domáce šťastie a šťastné Česko. Iniciácia, ktorú má žena možnosť zažiť, je pôrod. Znovuobjavenie úcty k materstvu. Sheela Na Gig, žena je brána života a smrti.

Mark Dzirasa a jeho prednáška o zákone príťažlivosti a emóciach. Je rozdiel medzi Budem bohatáChcem byť bohatáBohatnemSom bohatá. Emócie na oboch koncoch emočnej škály majú silný energetický náboj. Nedá sa na emočnej škále urobiť príliš veľký skok. Nemôžeme sa z hnevu dostať k eufórii, z depresii k nekonečnej radosti. Dá sa ale ísť po emočnej škále postupne od hnevu k žiarlivosti, obviňovaniu, pochybnostiam, netrpezlivosti, smútku, nádeji, spokojnosti, viere, nadšeniu až ku láske a slobode. Ak si neumožníme prežiť danú emóciu, napr. ukľudňovaním hnevu, utešovaním plaču, nemôžeme ísť ďalej po emočnej škále. Pocity určujú aký vzťah máme k určitému subjektu (k peniazom, partnerovi, deťom, telu, životu). Zvracanie, hnačka, spánok, plač sú očisťujúce procesy tela a duše. Prelaďovanie, 3×21. Myšlienka držaná 21 sekúnd už má tendenciu pritiahnuť ďalšie podobné myšlienky. Keď si túto myšlienku udržíme minimálne 3-krát, naštartujeme tak tvorivý proces. Pozornosť myšlienky napísanej na papier je udržiavaná tú kritickú pol minútu. Tým, že sme na negatívnej emočnej škále, nedovoľujeme si, aby k nám prišla pozitívnejšia myšlienka. Ihneď ju zavrhneme, pochybujeme o jej reálnosti alebo jej dokonca nevenujeme ani najmenšiu pozornosť. Na faktickej podstate myšlienky nezáleží. Aké myšlienky mám k danému problému? Aký emočný náboj má tá myšlienka? Ako sa cítim vo vzťahu k tejto myšlienke? Čo keby som dostala prácu snov? Čo keby som bola tým, kým som? Čo keby som mala partnera, ktorý ma bude zbožňovať tak ako ja jeho? Čo keby nám umožní priblížiť sa k tomu, čo by sme si chceli myslieť, čo by sme chceli žiť.

Včerajší deň sme zakončili Talkshow Adely Vinczeovej s Michalom Kubovčíkom, Evelyn a spevákom Adom Juráčekom. Bolo to super zakončenie dňa. Skvelo sme sa zabavili a šli domov.

Na Umení byť ženou boli k dispozícii 3 sály, v ktorých prebiehali prednášky, stánky a mentori, s ktorými ste sa mohli poradiť v rôznych oblastiach vášho života. Bol to naozaj bohatý program.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.