Sme spolu už 10 rokov, no a čo.

Pamätám si ako mi vraveli ,,Ste spolu ešte krátko. Uvidíš, keď budete spolu dlhšie.“, po ktorom nasledovalo ,,Uvidíš, keď budete spolu bývať“, ,,Uvidíš, keď prídu deti“,  a ďalšie a ďalšie ,,Uvidíš, keď…“ . A dnes sme spolu 10,5 roka a nič z toho ich „uvidíš“ sa nestalo. Nie že by sa to nemohlo stať, o to vôbec nejde.

Ide o to, akým spôsobom znehodnocovali lásku medzi dvoma ľuďmi! Ako keby to, či sa dvaja rozídu alebo zostanú spolu, bolo to najdôležitejšie. Vytvorili sme si veľmi zvláštne merítko hodnotenia lásky a vzťahu. Nie je dôležitá ani kvalita (aký máte spolu vzťah) ani kvantita (koľko rokov ste vo vzťahu). 

Najdôležitejšie je milovať. Najdôležitejšia je láska sama o sebe bez ohľadu na to, či je opätovaná alebo nie. Milovať len vtedy, keď vám lásku niekto opätuje, to nie je láska – ale obchod.

Krátkodobé vzťahy bez lásky.
Dlhodobé vzťahy bez lásky.


Krátkodobé vzťahy s láskou.
Dlhodobé vzťahy s láskou.

Dnes majú ľudia problém otvoriť sa láske, pretože majú svoje očakávania, predstavy…. a sny.  Lenže láska nevychádza z hlavy. S myslením a predstavami nemá nič spoločné. Láska je reč srdca.

Vzťahy…

  1. Najskôr musíte milovať samých seba. Ak nemilujete seba, ako môžete milovať iných? Nemôžete dať niečo, čo sami nemáte. A nikomu ani nebudete veriť, že vás miluje. Budete ho podozrievať z nejakého podvodu či klamstvá. Ako by ste mu to mohli veriť, keď ani vy nie ste schopní sa milovať. Ako by vás mohol niekto iný milovať? Viete, že toho nie ste hodní, že nie ste dosť dobrí. Zmeňte vzťah ku sebe – a zmenia sa všetky vaše vzťahy! Sebaláska nie je sebecká, pokiaľ sa neobmedzí iba sama na seba. Človek, ktorý miluje sám seba, skôr či neskôr začne láskou prekypovať.
  2. Starajte sa o seba kvôli sebe, nie kvôli druhým. Neopúšťajte sa, nezanedbávajte sa. Vaše telo je váš chrám. Hýčkajte sa, buďte k sebe láskaví tak ako ste láskaví k milovanej osobe. Prestaňte so sebakritizovaním a s porovnávaním sa s inými. Ste jedineční – nikto nikdy nebol ako vy a nikto už nikdy nebude ako vy.
  3. Vzťah dnes je a zajtra nemusí byť. Život sa neustále mení a pominuteľnosť je jeho súčasťou. Užívajte si to, čo teraz je, a dajte do toho všetko. Nebuďte na vzťahu závislí.
  4. Každý má právo na svoju slobodu. Nemôžete nikoho vlastniť ani kontrolovať.
  5. Úprimnosť v pocitoch, ktoré cítite, v slovách, ktoré hovoríte, a v činoch, ktoré robíte. Zabudnite na „dobré“ klamstvá. Neveríte druhým ľuďom? Lebo poznáte samých seba a viete ako klamete, a tak len ťažko uveríte, že iní neklamú. Budete druhých neustále podozrievať z nejakého klamstva. Prestaňte klamať a prestaňte slepo veriť. Viera znamená veriť, že niečo je pravda – viete, že to neviete, viete, že nepoznáte pravdu – ale vy veríte, a preto je viera vždy spojená s pochybnosťami. Dôverujte.
  6. Ste plne zodpovední za to ako reagujete. Nik vás nemôže nahnevať, uraziť ani sa vás nemôže ničím dotknúť. . ,,Nahneval si ma“: vy ste sa nahnevali, nehádžte zodpovednosť za váš hnev na niekoho iného.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.