Čím dlhší vzťah, tým lepší vzťah.

Niekto je spolu 7 mesiacov a má ten najúžasnejší vzťah a niekto 15 rokov a má vzťah na bode mrazu. Niektorí považujú za normálny a prirodzený proces, že to prvé „zaláskovanie“ po čase vyprchá a príde vytriezvenie či stereotyp. Aj mňa o tom kedysi presviedčali. Ste spolu ešte krátko. Uvidíš, keď budete spolu dlhšie. Uvidíš, keď budete spolu bývať. Uvidíš, keď budete spolu bývať dlhšie. Uvidíš, keď prídu deti. Uvidíš, keď… mysleli to, samozrejme, dobre, avšak nevidím nič, čo by sa mi nepáčilo, s čím by som nebola spokojná a nevidím ani to, čo videli oni. Milujem náš vzťah. Milujem to, čo sme spolu vytvorili za tých 10 rokov. 

Po čase som si začala uvedomovať, že takto vzťah nemá vyzerať, že sa jeden alebo obaja uspokoja iba s tým, čo je, a neusilujú sa o to, aby mali to najlepšie. Pochopila som, že oveľa dôležitejšia než kvantita (koľko rokov ste vo vzťahu) je kvalita (aký máte vzťah). Vo vzťahu má byť obom čo najlepšie! Človek sa nemá uspokojiť, o tom život nie je. Ľudia vnímajú krátko trvajúce vzťahy ako niečo, čo nič neznamená. Kto určil, že dôležitosť vzťahu je založená na jeho dĺžke trvania? Pre mňa je absolútne bezvýznamné koľko sú ľudia spolu. Oveľa smerodajnejšie pre mňa je ako im je spolu. Vzťah nie je o dĺžke, ale o tom, čo do neho dávate. Radšej byť vo vzťahu 5 mesiacov, užívať si to naplno a byť zamilovanejší viac a viac, ako byť vo vzťahu 10 rokov a nič. Láska sa nemeria dĺžkou trvania vzťahu. To, že vzťah trvá dlhšie, neznamená, že sa aj partneri viac milujú a je im spolu dobre. Láska môže pretrvať a zmeniť podobu aj keď vzťah skončí.

Čo je vo vzťahu dôležité?

  1. Najskôr musíte mať kvalitný vzťah sami so sebou až potom môžete mať kvalitný vzťah s ostatnými. Ak nemilujete seba, potom nemôžete skutočne a bezpodmienečne milovať iných. Nemôžete dať niečo, čo sami pre seba nemáte. To je proste nemožné. Vy musíte byť pre seba tou najdôležitejšou osobou.
  2. Staráte sa o seba kvôli sebe, nie kvôli druhým. Neopúšťajte sa, nezanedbávajte sa. Vaše telo je vaša svätyňa.
  3. Vzťah dnes je a zajtra nemusí byť. Život je permanentná zmena a pominuteľnosť je jeho súčasťou. Nič nemusí trvať večne. Pamätajte si, že žiadne istoty neexistujú. Neistota vás nabáda k tomu, aby ste si užívali to, čo teraz je, a dali do toho všetko. Užívam si náš vzťah, kým trvá, ale nezosypem sa, ak to skončí.
  4. Každý z vás je vo vzťahu slobodne a každý z vás je plne zodpovedný za to, čo do vzťahu prináša. Každý by mal ctiť slobodu toho druhého rovnako ako tú svoju. Nemôžete nikoho vlastniť ani kontrolovať. Nemôžete nikoho nútiť, aby chcel byť s vami. To musí chcieť ten druhý.
  5. Úprimnosť v pocitoch, ktoré cítite, v slovách, ktoré hovoríte, a v činoch, ktoré robíte, je dôležitá voči vám, nie voči iným. Byť autentický a prirodzený. Zabudnite na „dobré“ klamstvá. Nie je to iba preto, že nechceme klamať druhým, ale je to hlavne preto, že nechceme klamať sebe samým. Ak chceme žiť vedomý život, ak chceme mať dobrý vzťah, ak si chceme tvoriť vlastnú realitu, musíme byť k sebe aj k ostatným úprimní.
  6. Verte, že všetko, čo vo vzťahu robíte vy aj váš partner, robíte najlepšie ako viete. Dôverujte, že za všetkým sú dobré úmysly. Ale nedôverujte slepo. Nik sa vás nemôže ničím dotknúť, nik vás nemôže uraziť ani na vás útočiť. Vy rozhodujete o tom, čo sa vás dotkne, čo vás urazí a čo budete považovať za útok. Nepredpokladajte, že viete presne ako to ten druhý myslel! Neviete! Viete len to akú reakciu to vo vás vyvolalo – a to radšej pozorujte, prečo vás niečo, čo ten druhý povedal, nahnevalo, prečo máte potrebu sa obhajovať a brániť, prečo to vo vás vyvolalo smútok…

S mojim mužom sme spolu 10 rokov, ale čím ďalej, tým viac sme do seba zamilovaní a tým lepšie to medzi nami je. To vôbec neznamená, že to nikdy nemusí skončiť. Skôr či neskôr raz všetko pominie. Chceme si však vzťah užívať na maximum. Nie sme spolu len preto, aby sme boli spolu. Nezakladáme si náš vzťah na tom, že sa potrebujeme viazať, aby sme sa poistili, aby sme mali istotu, že to bude navždy. Sľubujeme si večnú lásku, ale nemôžeme si sľúbiť, že zostaneme navždy spolu. Nikto z nás nemôže chcieť, aby dal takýto sľub… zostať navždy. Je nemysliteľné, aby jeden z nás zostal s tým druhým, ak ho srdce volá niekde inde. Chceme to najlepšie pre seba aj pre toho druhého.

A tak nezáleží na tom ako dlho ste spolu, ale ako vám je spolu. Buďte tak dôležitý pre seba ako je pre vás dôležitý váš partner a naopak. Kultivujte lásku v sebe. A užívajte si vaše vzťahy nech trvajú akokoľvek dlho…

Som mama nášho prvého dieťaťa. Som vegetariánka. Milujem svojho muža a rodinu. Zbožňujem šamanizmus, spiritualitu. Chcem veľa cestovať, učiť sa a spoznávať svet.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.