Korenie a jeho liečivá moc. Pomôže pri zápaloch, na chudnutie aj ako afrodiziakum

od autora: | 22. marca 2020
Zdieľať na sociálnych sieťach

O soli sa hovorí, že je nad zlato. Ale tiež korenie bývalo odnepamäti platidlom na úrovni zlata, perál a drahokamov, ktoré si mohli dovoliť len najbohatšie vrstvy. Doba pokročila, a tak si dnes už korenie kúpi do svojej domácnosti každý, kto si doma sám varí. Viete však, že pôvodne korenia slúžilo hlavne ako liečivo? Liečivé účinky postupom času nestratilo a aj v súčasnosti možno mnohých korenia použiť na liečbu rôznych neduhov. Ktoré to sú?

S korením je tiež úzko spojená história zámorských objavov moreplavcov, akými boli Krištof Kolumbus, Vasco de Gamma alebo Fernão de Magalhães. Rovnako ako zlato bývalo korením tým, po čom sa obvykle Bazil, pretože bolo symbolom bohatstva.

Dnes už si môžeme zakúpiť korenie z celého sveta a asi si nevieme moc dobre predstaviť dobu, že sa kedysi za korenie naozaj platilo zlatom a jeho dovoz do Európy bol v znamení nielen dobrodružstvo, ale veľmi často tiež krviprelievania.

Význam korenia v živote človeka

Korenie patrí k pochutinám, ktoré nemajú sýtiaci funkciu, avšak bez nich by pokrmy boli príliš fádne. Vďaka korenie získava jedlo svoju špecifickú chuť i vôňu. Dráždivé korenie zase podporuje chuť do jedla v horúcom lete, keď vysoké teploty môžu zapríčiniť nechutenstvo. Preto je korenie obľúbené hlavne v teplých krajinách.

Znalosť liečivých účinkov rôznych korenín, respektíve bylín, v minulosti patrilo k zručnostiam babiek bylinkáriek ktoré svojím umom liečili najrôznejšie choroby. Paprika, čierne korenie, horčica či zázvor vedia zlepšiť trávenie, zatiaľ čo cesnak alebo chren vďaka obsahu prírodného antibiotika spomaľujú rozvoj baktérií. Ktoré ďalšie korenie majú liečebné účinky?

Škorica

Liečivých účinkov škorice si ľudia všimli už dávno a využívali ju hlavne v prevencii nachladnutia vďaka jej dezinfekčným a antibiotickým účinkom. Škorica však má tú schopnosť prehriať ľudský organizmus, pretože sa pridáva ako prísada do vareného vína alebo zimných čajov. Popri tom tiež vie liečiť zápaly močových ciest alebo artrózu a pomáha pri bolestiach svalov.

Čierne korenie

Plodom piepra je korenie, teda drobné guľôčky, o ktorých sa tvrdí, že pôsobí ako afrodiziakum. Preto býval korenie zakázaný v kláštoroch, aby sa nezvyšovala telesná žiadosť mníchov. Asi nie je náhoda, že ho obsahuje tiež známy koktejlový nápoj Bloody Mary. Korenie dokáže zlepšiť trávenie a odstraňuje nadúvanie, je teda skvelým prostriedkom na črevné ťažkosti. Podporuje činnosť srdca i mozgu a stimuluje spaľovanie tukov. Kto trpí pocitom studených nôh a rúk, ten by mal častejšie korenie používať.

Šafran

Aj dnes platí šafran za najdrahšie korenie, a to kvôli tomu, že na zber čnělek jeho kvetov neexistuje ani v súčasnosti žiadny stroj a všetko je potrebné robiť ručne. Šafran má tiež ako korenie afrodiziakálne účinky. Dokáže upokojiť rozjatrené nervy, jeho pozitívne účinky ocenia astmatici. Pôsobí tiež močopudne a žlčopudne, podporujete teda aj trávenie. Pozor si treba dávať na vyššie dávky šafranu. Pri predávkovaní šafranom totiž z neho bolí hlava. Zakázaný je v tehotenstve.

Majoránka

Hoci sa môže zdať, že majoránka je typickým českým korením, prišla k nám s križiackymi výpravami do Jeruzalema. Jej hlavnou výhodou sú utišujúce účinky na nervovú sústavu a podráždené hlasivky, napomáha lepšiemu zaspaní. Zároveň podporuje zdravé trávenie a posilňuje kardiovaskulárny systém a má protizápalové účinky. Uvoľňuje dýchanie a pomáha pri prechladnutí. Pri vonkajšom použitím majorán pôsobí hojivo. Je to taká malá lekáreň v jednej neobyčajnej byline.

Kurkuma

Základom indického korenia je kurkuma, ktorá mu dáva jeho typickú žltú farbu. Okrem koreniacich účinkov má kurkuma aj účinky liečebné. Možno ju využiť napríklad pri hojení rán a ako prevenciu tvorenie jaziev. Posilňuje srdce, znižuje cholesterol, čistí pečeň, uľavuje pri depresiách. Dokáže pomôcť pri cukrovke aj artritíde, má pozitívny vplyv na pokožku a pôsobí aj ako antioxidant.

Zázvor

Môžete ho pridať do slaných i sladkých pokrmov. Zázvor má kladný vplyv na zažívanie, dovedie potlačiť plynatosť či pálenie záhy, jeho pozitívne účinky oceníte aj pri prechladnutí alebo pri znižovaní cholesterolu. Pomáha pri nevoľnostiach v tehotenstve alebo pri cestovaní. Zázvor by však vôbec nemali jesť deti do dvoch rokov a diabetici.

Petržlenová vňať

Zelená vňať petržlenu je považovaná za afrodiziakum pre ženy. Dokáže zároveň regulovať menštruačný cyklus. Nesmie sa však vo vysokých dávkach používať v tehotenstve, pretože by mohla spôsobiť predčasné sťahy maternice. Používa sa pre posilnenie správnej funkcie srdca, pri arytmiách alebo angine pectoris.


Zdieľať na sociálnych sieťach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *