Kategórie
Zdravie

Šafran lieči depresie, úzkosti a nespavosť. Pomôže Vám i proti prejedaniu.

Šťastných ľudí je ako šafranu. A pritom práve šafran by nám v pozitívnom vnímaní sveta mohol pomôcť. Zvyšuje totiž hladinu serotonínu.

Špecifická vôňa a chuť povýšili šafran medzi korenia, ktoré dokáže pomôcť k upokojeniu žalúdka, zmierniť bolesti hlavy aj iné bolestivé stavy a napríklad stlmiť astmatický záchvat. Šafran tiež môže priaznivo pôsobiť pri problémoch so zrakom a dne. Aj o ňom vieme, že je silným antioxidantom s protirakovinovými účinkami a pozitívnym vplyvom na kardiovaskulárny systém (znižuje oxidáciu lipidov a lipoproteínov). V tejto oblasti má predovšetkým preventívne účinky.

Vďaka svojmu výraznému pôsobeniu na psychické poruchy, predovšetkým depresie a úzkostné stavy, môže byť skvelou alternatívou chemických liekov. Ako antidepresívum ho používala tradičná perzská medicína už pred niekoľkými tisíckami rokov. V Európe bol preukázateľne pestovaný na prelome letopočtu, viac sa však na starom kontinente rozšíril až v období križiackych vojen v 12. storočí.

Dnes je dobre známe, že pomáha najmä pri ľahších a stredne ťažkých depresiách (vďaka safranalu, ktorý dvíha hladinu serotonínu – ten býva označovaný ako hormón šťastia), navyše nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky. Šafran je tiež mimoriadne efektívny v prípade úzkosti, za čo vďačí predovšetkým zlúčenine crocini, vedľa toho úspešne pomáha odstrániť aj nespavosť (používa sa ako sedatívum). Potvrdené boli tiež priaznivé účinky pri liečbe obsedantno-kompulzívnej poruchy.

Šafrán a chudnutie

Snažíte sa márne schudnúť? Šafrán môže byť účinnou zbraňou pre osoby, ktoré sa snažia stratiť nejaké to kilo navyše, najmä ak ich úsilie komplikuje psychika, konkrétne tendencia k nutkavému prejedaniu. Príčinou tohto prejedanie totiž môže byť nízka hladina serotonínu, ktorú šafran dokáže zvyšovať.

Očakávaným dôsledkom je navodenie pocitu sýtosti a obmedzenie chuti k jedlu. Zaujímavé poznatky tiež ponúkli nedávne štúdie týkajúce sa osôb trpiacich Alzheimerovou chorobou, u ktorých vďaka užívaniu šafranu došlo k značnému zlepšeniu kognitívnych funkcií.

Na jeden kilogram korenia je potrebná až 200 tisíc kvetov šafranu! Z každého kvetu je potrebné ručne odštiepiť „sťažne“ (každý kvet má tri), čo je práca značne náročná, a preto je šafran najdrahším korením na svete.

Ako liečebná dávka postačí 30-50 mg šafranu 1-2x denne či ako korenie do pokrmov zhruba na špičku noža. Šafranom neradno sa predávkovať! Denný príjem by nemal prekročiť 1 gram.

Názov šafran pochádza z arabčiny – za’fran doslova znamená byť žltý. Červená farba sušených piestikov sa totiž po rozpustení vo vode zmení na nádhernú typickú žlť. Táto žltá farba symbolicky predstavuje slnko a navracia energiu do života.