Kategórie
Zdravie

Ste stále unavení? Choďte vonku bosí a skúste vône. Ktoré pomôžu?

Toľko očakávaná jar a vzrastajúcej teploty, ale energiu ako by z vás niekto vysal. Ospalé, unavené telo a myseľ však môžeme ľahko prebudiť. Jarná únava nebude mať šancu, keď si …

Sme na tom všetci rovnako. Jarná únava súvisí s biorytmy, ktoré nás ovplyvňujú. Zmena času, viac svetla, ale aj dĺžka slnečného svitu, telo prebúdzajúcej sa po zime, kedy bojovalo veľmi často s infekčnými chorobami a na pohyb vonku nebolo zvyknuté. Dôležitú úlohu zohráva aj náš jedálniček, ktorý bol cez zimu nasýtený skôr ťažšími jedlami a zelenina a ovocie sa konzumovali v menších dávkach. S príchodom jari je teda žiaduce telo začať prebúdzať a dopriať mu prísun energie.

Spite

Chceme telo prebudiť, ale paradoxne je nutné sa zamerať na spánok, najmä na jeho kvalitu a hĺbku. Lenže tým, že je vidieť dlhšie, máme aj tendenciu dlhšie športovať, pracovať a tým sa telo aj myseľ dostávajú do pokojovej fázy oveľa neskôr. Ráno nás slnko prebudí skoro a náš spánok sa zmrští na pár hodín. Preto je dobré zamerať sa na včasné večerné upokojenie tela a mysle. Pokiaľ s tým bojujete a nejde vám upokojiť roztržitú myseľ, pomôže vône z levandule a harmančeka, ktorá navodí vnútorný pokoj. Predávajú sa vo forme sprejov, ktoré možno nastriekať v miestnosti či na vankúš. Vezmite na pomoc aromaterapiu a bude sa vám blažene zaspávať.

Rozpohybujte telo

Je prirodzené sa v zime menej hýbať. Kto je však športovec telom aj dušou, ani zima pre neho nie je prekážkou, a teda aj jarná únava na neho toľko nedolieha. Je teda potrebné stuhnuté a pomalší telo rozpohybovať, rozprúdiť krv v žilách a venovať pozornosť hlbokému dýchaniu. Vpustiť do tela endorfíny, ktoré zaženú pochmúrne nálady, ktoré sú pre obdobie prechodu zo zimy do jari typické. Zaraďte do svojich denných aktivít časté prechádzky, behanie, jazdu na bicykli či na koni, skrátka vyrazte von. Možno sa vám nechce, nemáte energiu, ale premôžte sa a choďte, vždy vám bude lepšie.

Zazelenajte sa

Pustite zelenú do svojho života. Ako odporúča Jana Štumpová Konicarová venujúci sa homeopatii a aromaterapiu na Kantu.cz, doslova sa jej obklopte zvonku i zvnútra: „Nechajte prepukajúca prírodu vstúpiť aj do vnútorného sveta. Ochutnávajte treba listy púpavy, poľnej, štiavu, ktoré prirodzene naštartujú trávenie a pripravujú telo na nové obdobie. S tým sa spája aj zmena jedálnička. Už nie je potrebné prijímať toľko tukov a energeticky náročných potravín, ale odľahčiť a vyčistiť sa napríklad pôstom alebo jarnými bylinami. K tomu skvele slúži buď žihľavy alebo pestrec mariánsky. „Oveľa viac si zelené servírujte na tanier, ale aj ako obraz pre svoje oči. Navštívte rozkvitajúce záhrady, pestujte bylinky, zapojte zelenú do svojho bytového dizajnu, skrátka čo je zelené, je žiaduce.

Podporte imunitu

Máte už dosť nádchy, kašľa a opakujúceho sa prechladnutia? Tak sa zamerajte na imunitu a začnite ju posilňovať. Zabojujte sa zlozvyky, ako sú fajčenie, prílišná konzumácia alkoholu a stres, ktorými organizmus oslabuje. Telo môžete posilniť prísunom vitamínov a antioxidantov, najmä vitamínu C v kombinácii so zinkom, či využiť energie mladého jačmeňa a chlorelly. „Imunitu môžete zlepšovať aj zvonku cez telo tým, že ho začnete otužovať či vyzujete topánky a aspoň pár minút denne budete chodiť bosí. Aktivujete imunitu a zvýšite odolnosť organizmu na rôzne povrchy. Bosá chôdza previazaná s otužovaním veľmi posilňuje a uzdravuje celé telo i myseľ, „odporúča Lucia Vybíral Pastrňáková, lektorka jogy, propagátorka bosé chôdza a autorka knihy Materstvo a sebarealizácie.

Nadchnite sa pre nové

Apríl je taký nový január. Mnoho ľudí práve tento jarný mesiac vníma ako štart k novým veciam. Často práve v tejto dobe kývnu na nové projekty, odchádzajú z prác, ktorá je nebaví či vysáva, začnú plánovať, začínajú s novým športom, mení razantne účesy a nebojí sa využívať príležitosti, ktoré im klopú na dvere. Preto, pohrávate ak si celú zimu s nejaký nápadom či máte sen, ktorý si chcete už dlho splniť, práve nastal čas sa do toho pustiť.