bla


Ešte si nevidel film ´JE S NÁMI KONEC?’

???

(Before the flood)

Aká je situácia s klimatickým otepľovaním? Čo sa deje so Zemou, ktorú potrebujeme my k prežitiu (a nie ona nás)? Je s nami koniec? 

Na obrázku je vylesnená plocha. 80 % pralesa. Aby túto plochu vytvorili, vypálili prales a vysadili tam palmy na výrobu palmového oleja, jedného z najlacnejších olejov. Ako budeme dýchať, keď zmiznú pralesy a lesy? Budeme platiť za kyslík?

Korálove útesy vymierajú. Za posledných 30 rokov sme stratili 50 % korálových útesov. Oceány pomáhajú v znižovaní CO2 z atmosféry, ale bez koralov a s takou tvorbou CO2 ,akú dnes mame, to nebude stačiť!

Ľadovce sa roztápajú a hladina oceánov a morí sa zvyšuje. Niektoré ostrovy sa začínajú potápať. Museli evakuovať ľudí. Presťahovať ich do iných miest. Slaná voda sa dokonca dostala do pitnej vody, čím sa taká voda stala nepožívateľnou!

Klimatické zmeny najviac odnášajú tí, ktorí k ním najmenej prispievajú. Zvieratá, chudobní ľudia či kmene, ľudia žijúci pri oceáne.

Nemôžeme čakať, že s tým začne niečo robiť vláda či vplyvní ľudia. Lobbing a peniaze poprú aj taký fakt akým je klimatická zmena (pozrite si film Sázka na nejistotu natočený podľa rovnomennej knihy o najväčšej kríze USA v rokoch 2007-2008). Dôsledky tejto zmeny nie sú totiž ešte tak hmatateľné. Ak však začnú byť hmatateľné, bude už neskoro.

Každý musí začať od seba teraz hneď, pretože sa to už DEJE!

Nie je problém, že sa deje, čo sa deje.

To sa dá napraviť.

Horšie je, že sa tvárime, že žiaden problém neexistuje, a pokiaľ si to nepriznáme, potom s tým nevieme nič urobiť.

Kým sa nik nepýta ,,Čo ak by som to bol ja?",

dovtedy budeme zatvárať pred tým oči.