#1 Toxické vzťahy: Čo je to ruminácia?

Obete v narcistických vzťahoch často prežívajú pocit vyčerpania, pocit zaseknutia na mieste, keď kol dokola uvažujú nad rôznymi situáciami, skúšajú ich analyzovať z rôznych uhlov pohľadu, v snahe nabudúce predísť sporom s partnerom a lepšie ich riešiť, lepšie sa vyjadriť. Tento stav má svoje meno. Pozrite si naše video, alebo si prečítajte článok pred tým.

Ak trpíte úzkosťami, stresom alebo ste zavalený silnými emóciami a hľadáte pomoc, najčastejšie vám rôzne články a videá poradia: Mindfulness, meditáciu alebo činnosti, ktoré vás zastavia a spomalia…

Sú to dobré odporúčania, ale nie pre každého. Tí, ktorí žiju vo vzťahu s narcisom či manipulátorom, v takejto chvíli často začnú premýšľať. Prehrávajú si dookola rôzne situácie, ktoré zažili a snažia sa ich rozkľúčovať. Nedokážu si užiť pokojnú chvíľu. Naopak, premýšľanie im prináša ďalšiu úzkosť, stres a nepríjemné pocity.

Bolesť

Čo sa to stalo, naozaj som sa správala tak nemožne?

Snažila som sa a nikdy to nie je dosť.

Zase celú našu hádku videli aj deti.

Vina

Kto tú hádku vlastne vyvolal?

Mám pocit, že som sa len bránila. Bola to moja chyba?

Mám tak veľmi nereálne očakávania od vzťahu, od partnera?

Hanba

Prečo toto všetko trpím a neodídem?

Prečo dovolím, aby v takomto ovzduší boli aj deti?

Čo si o nás pomyslia susedia, každý deň sa hádame..

Čo je to ruminácia?

Ak chcete realaxovať, vaša myseľ neustále premýšľa. Dokola rozoberáte rôzne situácie, snažíte sa ich pochopiť. Snažíte sa hľadať riešenie.Namiesto tak prepotrebnej relaxácie prichádza preťaženie. Namiesto úľavného oddychu v spánku prichádza nespavosť.

Vaše myšlienky sú ako ničivé tornádo, ktoré zanecháva vo vašej duši spúšť. Je to skutočný problém, pretože tí, čo žijú vo vzťahoch s narcismi alebo manipulátormi, sú už vyčerpaní vzťahom samotným.

V okamihoch ticha by mali naberať energiu. No kvôli zahlteniu myšlienkami sa im to nedarí. Neoddychujú.

Tento stav sa nazýva „ruminácia“. Stav, keď sa opakovane v mysli vraciame k negatívnym zážitkom z minulosti, analyzujeme ich, hodnotíme, viníme ich zo svojich súčasných ťažkostí.

Poznáte ten pocit, keď sa na chvíle oddychu netešíte? Viete, že mindfulness či relaxácia pre vás zatiaľ nie sú vhodné, lebo vás zaplavia kvantá nespracovaných myšlienok, ktoré tlačíte už dlho pred sebou. Všetky tie pocity, ktoré nechcete prežívať, sa len tak nerozptýlia. Hromadia sa a berú si daň na vašom duševnom a fyzickom zdraví.

Je preto dôležité vzdelávať sa a pochopiť, čo vám toxický vzťah robí:

  • Ako sa prejavuje narcizmus?
  • Ako ovplyvňuje partnera narcisa alebo manipulátora?
  • Ako funguje dynamika narcisistického vzťahu?

Aj keď je bolestivé premýšľať o týchto veciach, pomôže vám to vyjasniť si niektoré situácie, uvidieť vaše konanie a partnerovo konanie v inom svetle, rozpoznať prejavy narcizmu u partnera, a rozpoznať svoje reakcie na ne. Na úrovni tela aj duše.

Pre ľudí v toxických vzťahoch mám jednu radu: Ak vás zahltia ruminujúce myšlienky, skúste sa z nich „vypísať“ alebo „vykresilť“. Píšte si denník alebo si nakreslite obrázok, ak sa radšej vyjadrujete symbolmi. Samotné písanie či kreslenie je aj aktom zbavovania sa otravných myšlienok, aktom usporiadavania myšlienok.

Pripravujeme pre vás sériu článkov a videí na tému toxické vzťahy, aby sme vám pomohli nezablúdiť v nich a nájsť cestu k uzdraveniu.

#1 Toxické vzťahy: Čo je to ruminácia?

#2 Toxické vzťahy: Charkteristické črty narcizmu

#3 Toxické vzťahy: Cyklus narcistického zneužívania